Ezt olvasta már?


Béremelést és óraszámcsökkentést szorgalmaznak Tóth Bertalanék

Az MSZP és a Párbeszéd szerint a Fidesznek igazából nincs oktatáspolitikája, pedig mindenki számára egyenlő esélyt nyújtó modern oktatási rendszerre lenne szükség, csökkenteni kell az óraszámokat, emelni kell a pedagógusok bérét és vissza kell adni nekik a tanítás szabadságát.

Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke a Tóth Bertalannal, az MSZP elnök-frakcióvezetőjével közösen tartott hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az Orbán-kormány harmadik ciklusát tölti, az oktatás azonban hátrasorolódott a prioritások között, a Fidesznek igazából nincs oktatáspolitikája, a gyerekeket egy államtitkár szerint "faragni" szeretnék. Szerinte a kormányon kívül minden szakmai szervezet és az ellenzéki pártok is tudják mit kellene tenni az oktatással.

Az ellenzéki politikus azt mondta, annak, hogy a szakminiszter egy egyházi intézményben tartotta a nemzeti tanévnyitót az volt az üzenete, hogy a kormánynak nem fontos egy mindenki számára elérhető, az egész nemzetet felemelő oktatás.

Hozzátette: ma az egyházi iskoláknak privilégiumai vannak, az állami iskolák pedig lepusztulnak a költségvetési megszorítások miatt.

Az új Nemzeti alaptanterv tervezetét úgy értékelte, apró pozitív lépéseket tartalmaz, apró fordulat a múltba vezető úton a jövő felé, de nem változtatja meg az alapvető helyzetet, hogy monolit, államosított, átgondolatlan és a jövőt felélő a mostani oktatási rendszer.

Tóth Bertalan közölte, kitartanak a szakmai szervezetek által kidolgozott és februárban az ellenzéki pártok által aláírt közös oktatási alapprogram, az Oktatási minimum mellett, terveik szerint ezt a parlament elé terjesztik.

Hozzátette: újjászervezik az Oktatási minimum mellett a civil, a szakmai és a szülői szervezetekkel, valamint az ellenzéki pártokkal létrejött együttműködést.

Kérdésre megjegyezte, a Jobbikon kívül valamennyi ellenzéki párt aláírta a dokumentumot, az aláíró pártokat megkeresik és velük együtt tervezik benyújtani az Oktatási minimumot országgyűlési határozati javaslat formájában.

Tóth Bertalan szólt arról, hogy a béremelések ellenére szerinte súlyos pedagógushiány van. Európai viszonylatban, a 28 tagállamot nézve egy magyar középiskolai tanár a harmadik, egy általános iskolai tanár pedig a negyedik legkevesebbet keresi - tette hozzá.

Bért kell emelni - hangoztatta. Elmondta, csökkenteni kell a gyerekek terheit, csökkenteni kell az óraszámokat.

Közölte, a tanároknak vissza kell adni a tanítás szabadságát.

Tragikusnak és felháborítónak tartotta, hogy a politika betette a lábát az iskolákba, holott semmi keresnivalója nincs ott.

Az MSZP elnöke szólt arról is, hogy internetes felületet hoznak létre, hogy párbeszéd folytassanak a magyar szülőkkel.

A vasárnapi boltzárra vonatkozó kérdésre Tóth Bertalan közölte, a legnagyobb probléma az, hogy a kormány nem konzultált akkor, amikor visszavonta az intézkedést. A munkavállalók nem kaptak dupla bérpótlékot, pihenőnapot, vagyis igényeiket nem elégítették ki - magyarázta.

Ha a munkaerőhiányra hivatkozva be kellene zárni a boltokat vasárnap, akkor be kellene zárni az iskolákat, a gyárakat is - mondta, jelezve, hogy a kormánynak az elvándorlás ellen kellene tenni.

Rögzítette: semmiképpen nem támogatnák a vasárnapi boltzárat, azt támogatják, hogy a munkavállalók megkapják jogos jussukat.

A Sargentini-jelentés jövő heti európai parlamenti (EP-) vitájára vonatkozó kérdésre az MSZP elnöke azt mondta, álláspontjukat a jövő hétfői kihelyezett, közös elnökségi és frakcióülésen alakítják ki.

A határvédelmi költségek uniós támogatásával összefüggő kérdésre közölte, a határokat védeni kell, és ehhez az uniónak forrásokat kell biztosítania. Problémaként említette ugyanakkor, hogy a határvédelemmel kapcsolatban titkos, nem nyilvános közbeszerzések voltak; az intelligens kerítéssel összefüggésben 15 milliárd forint jutott Fideszhez közeli vállalkozókhoz. Jelezte, megértené az EU-t, ha aggódna a támogatás miatt.

A 2019-es EP- és önkormányzati választásra vonatkozó kérdésre válaszolva Tóth Bertalan az ellenzéki pártok közötti együttműködés mellett foglalt állást.

Az MSZP testületei foglalnak állást a Párbeszéddel történő együttműködésről - közölte, hozzátéve: azt szorgalmazza, hogy az választmány még az ősszel hozza meg az erről szóló határozatot.

Az EP-listavezető személyét firtató kérdésre Karácsony Gergely azt mondta, esze ágában sincs, hogy bejelentkezzen listavezetőnek. Hangsúlyozta, elkötelezett az MSZP-Párbeszéd szövetség fenntartása mellett, hamarosan döntenek az együttműködés mikéntjéről, majd arról, kik szerepelnek a listán.

Ha felkérik listavezetőnek, megfontolja a döntést - mondta.







0
0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Dobrev Klára: „Ne szavazhasson, aki soha nem élt itt, soha nem adózott itt, és nem viseli a döntése következményét.”

A DK elnöke a határon túliak szavazati jogáról is beszélt első idei évértékelőjében.

Még Tóth Alexért sem fizettek annyit, amennyit a Fradi eddig keresett a kupában - a részletek

Csütörtökön lezárult az Bajnokok Ligája, az Európa Liga és a Konferencia Liga alapszakasza. Ennek nyomán elkészítették a résztvevő...

Akkor mehetnek az állatkertbe a debreceni óvodások, ha a szüleik aláírják: megjelenhetnek a fideszes alpolgármester közösségi oldalain

Hétfőre „Medveles az Állatkertben” címmel szerveztek eseményt a helyi óvodásoknak, a korábban nem közölt feltételről olvasónktól...

Nagyobb a füstje, mint a lángja az amerikaiak Irán elleni készülődésének? De van egy meglepetés is

Megnéztük, mi derül ki abból, hogy milyen erőket csoportosított át a Közel-Keletre az amerikai haderő.

Aszály, járvány, piacvesztés? Így védi a gazdákat a krízisbiztosítás

Februárban ismét lehet jelentkezni az uniós szinten is egyedülálló rendszerbe, amely a gazdák jövedelmének védelmét szolgálja.

Ez lehet Donald Trump eddigi legnagyobb dobása: őrült tervnek nevezik, de az egész Közel-Keletet átrajzolhatja vele

Az iráni kormány egyszerűen nem hisz Trumpnak, korábbi tapasztalatai alapján, amikor tárgyalások közben is támadásokat hajtott végre.

Leonardo da Vinci ötlete ma is működik: így építs hidat néhány fadarabból

A szögek nélkül készült híd zseniális találmány.

5 élmény Dubajban, amiről ritkán mesélnek: a város másik arca a luxuson túl

Dubaj sokkal több, mint látványos vacsorák sora: múzeumok, sivatagi reggeli, farm, jóga és városi strand mutatja meg, hogyan gondolkodik ez...

0

Sport

A Real Madrid újra megkapta a Benficát a BL-ben

Kisorsolták a rájátszás párosításait a Bajnokok Ligájában, a Real Madrid és a Benfica újra összecsap.

Összeszedtük napjaink 10 legcsinosabb teniszezőjét

Hajrájában van az év első Grand Slamje. Jó alkalom ez arra, hogy megmutassuk a mezőny legcsinosabb versenyzőit.

Bolgár csapatot kapott a Ferencváros az Európa-ligában

Sorsoltak az Európa-ligában, megvan a Fradi ellenfele.

Ezért nem kaptak több lehetőséget a magyarok ellen csaló kézilabdabírók az Eb-n

Sem az elődöntőben, sem az éremmeccseken nem fújhatják a sípot Herningben.

Liverpool: "Kerkez lehetett volna az új Roberto Carlos az Anfielden"

Bár a Liverpool téli átigazolási időszaka eddig visszafogott, komolyabb visszhangot okozott Andy Robertson esetleges Tottenhamhez igazolásának híre. Bár jelen állás szerint a skót marad, a felvetés újra reflektorfén

Djokovics fricskája Sinner legyőzése után: Köszönöm, hogy visszavonultattatok.

A 38 éves szerb legenda pályafutása huszonötödik Grand Slam-győzelmére hajt.

Robbanhat az átigazolási bomba? Szoboszlai liverpooli riválisa az Interbe tart

A téli átigazolási szezon egyik legnagyobb meglepetése jöhet. A hírt már Fabrizio Romano is megerősítette.

10 futballista, akit imádtunk a 2000-es években

A berobbanó Cristiano Ronaldo vagy Messi, a csúcson levő Ronaldinho és Kaká. Összeszedtünk tíz olyan futballistát az ezredforduló első évtizedéből, akit élmény volt nézni.

Csúnyán pórul járt a Fradi-szurkolókat román zászlóval provokáló Nottingham-drukker - videó

Kivezették a stadionból a Nottingham-FTC Európa Liga-mérkőzésen provokáló szurkolót.

Izland a hajrára elfáradt, a dánok hazai pályán szerezhetik meg az Európa-bajnoki címet

Dánia a hajrában nem hagyott kérdést, tizennégy év után ismét Európa-bajnok lehet.

Nehezen kezelhető magyar válogatott játékossal erősít a Csíkszereda, Dárdai Pál is döntést hozott

Mindkét érkező komoly névnek számít, ugyanakkor érkezésük szakmai és mentális kérdéseket is felvet.

Szenzáció Melbourne-ben: a 38 éves Novak Djokovics ötszettes csata után jutott döntőbe

A mérkőzés több mint négy órán át tartott, a tornán kétszeres győztes Jannik Sinner ezúttal nem védheti meg címét.

0
0

Bulvár

Férjéről vallott Molnár Áron, kemény gyomros ez a Fidesznek

Furcsa front nyílt a politikai küzdelemben.

Erdélyben épül Orbán Viktor „vámpírbirodalma”, sokkoló állítás egy friss elemzésben

Nem Drakula az egyetlen „vámpír” Erdélyben, külföldi elemzés jött Orbán Viktor titkos hálózatáról.

Levetkőztek a kamera előtt. 10 izgalmas filmjelenet

A filmcsillagok képesek sok mindent megtenni egy jó szerepért, ahogy az alábbi tíz esetben is, amikor olyan híresség dobta le a textilt, akiről nem is gondolnánk.

Futárként keres pénzt az év magyar sorozatszínésze

Bacskó Tünde azt mondta, azon is elgondolkozott, hogy abbahagyja a színészetet.

Az Európai Unióban 5,9 százalékos, Magyarországon 4,5 százalékos volt a munkanélküliség 2025 decemberében

2025. decemberben az előző havival azonos szinten, 5,9 százalékon maradt a munkanélküliség az Európai Unióban, a tagállamok rátái 3,1 és 10,2 százalék között szóródtak – derül ki az Eurostat tájékoztatójá

Most jött: mentők és tűzoltók szirénájától hangos Budapest, nagy a baj

A tűzoltók áramtalanítják a járműveket. Budapest XI. kerületében van szükség a mentésre.

Elhunyt Bódi Gábor

Fájdalmas veszteség érte a vasutasokat Kunhegyesen. Péntek délelőtt munka közben, a vasútállomáson lett rosszul és hunyt el Bódi Gábor forgalmi szolgálattevő. A mentők gyors kiérkezése ellenére az újraéleszté

Détár Enikő és Rékasi Károly 24 éves fia kórházba került: ordított fájdalmában

Rékasi Zsigmondnak mentőt kellett hívnia, elmesélte, miért került kórházba.

Elhunyt Fenyő Miklós: a 78 éves énekes nem gyógyult fel a betegségből

A hajnali órákban elhunyt Fenyő Miklós, a Hungária legendás frontembere.

0