Ezt olvasta már?


Koronavírus - Kormányszóvivő: mindenki lehet fertőzött

A koronavírus ott lehet minden településen, ott van minden megyében, mindenki lehet fertőzött - mondta a kormányszóvivő szombaton, a Facebookon közzétett Kormányinfó Plusz tájékoztatón.

Szentkirályi Alexandra úgy fogalmazott, tudja, hogy nehéz, de arra kér mindenkit: tanuljanak más országok példájából, vegyék komolyan a helyzetet, legyenek fegyelmezettek, tartsák be az előírásokat, és aki teheti, maradjon otthon.

Kiemelte, "Magyarországon is tombol a koronavírus okozta világjárvány, aminek a neheze még csak most jön".

A járvány mindenki életét felborította: a diákok nem tudnak iskolába járni, emberek veszítik el a munkahelyüket, az idősek pedig el vannak szakítva a családtagjaiktól, ismerőseiktől - fejtette ki.

A kormányszóvivő megköszönte minden védekezésben részvevőnek az elmúlt hetek erőfeszítéseit, legyen szó egészségügyi és szociális dolgozókról, rendőrökről, katonákról. Ugyanígy köszönet illeti azokat is, akik ebben a helyzetben elvégzik a mindennapi élethez szükséges legfontosabb munkákat, továbbá azokat is, akik betartják a szabályokat és csak a legszükségesebb esetben hagyják el otthonukat - tette hozzá.

Szentkirályi Alexandra aláhúzta, a kormány minden eszközt megragad, hogy az emberéleteket mentse. "Egyre több a fertőzött, egyre több az elhunyt, ezért is fontos, hogy még több időt nyerjünk" - mondta.

Hangsúlyozta, országszerte készülnek a kórházak a tömeges megbetegedésekre, az egészségügyi és szociális dolgozóknak képzések indultak, folyamatos a további egészségügyi eszközök megrendelése.

A kormányszóvivő kitért arra is, a kabinet korlátlan anyagi eszközöket biztosít a koronavírus-járvány elleni védekezéshez: létrehozta a járványügyi és a gazdaságvédelmi alapokat. A járvány lassítása mellett ugyanis a gazdaságot is újra kell indítani, amihez szükség lesz a politikai pártok, az önkormányzatok, a bankok, a multinacionális cégek hozzájárulására is - sorolta.

Szentkirályi Alexandra közölte, a kormány magán kezdte a takarékoskodást, eddig több mint 1300 milliárd forintot csoportosított át a minisztériumoktól a védekezésre.

Emlékeztetett, Orbán Viktor miniszterelnök korábban bejelentette, a kormány meghosszabbítja az érvényben lévő kijárási korlátozást, és ezt hetente felülvizsgálja. Erre azért van szükség, mert eddig tudtuk fékezni a járvány terjedését, de a megbetegedések száma biztosan nőni fog - mondta.

A kormányszóvivő szerint azért fontos a korlátozások betartása, hogy megfelelően fel lehessen készülni a fertőzöttek ellátására.

Felidézte, arról is döntés született, hogy az önkormányzatok húsvét alatt maguk dönthetnek szigorú intézkedések bevezetéséről, mivel az ünnep különösen kockázatos a vírus terjedése szempontjából.

Szentkirályi Alexandra - egy általa felolvasott kérdésre - elmondta, az idei húsvétkor le kell mondani a nagy családi összejövetelekről, valamint a barátok, ismerősök locsolásáról: a kormány mindenkit arra kér, hogy szűk családi körben, vagyis azokkal töltse az ünnepet, akikkel egyébként is együtt lakik.

Különösen fontosnak nevezte, hogy az időseket, krónikus betegeket se látogassák, hiszen rájuk különösen veszélyes a vírus. Hangsúlyozta: azonban figyelni kell arra, hogy senki se érezze magát egyedül, ezért a családtagokat érdemes gyakran felhívni.

A kormányszóvivő a külföldről hazatérőket arra kérte, hogy vonuljanak kéthetes, önkéntes házi karanténba. Emlékeztetett, a fertőzések gócpontjának számító országokból: Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkezők automatikusan hatósági házi karanténba kerülnek.

Szentkirályi Alexandra azt kérte, senki ne próbálja meg kijátszani a kijárási korlátozást, mert ezen emberek élete múlik. Sportolásnál például próbáljanak 2 méternél is nagyobb távolságot tartani másoktól. Arra is kérte az embereket, hogy kerüljék a távolabbi kirándulásokat, például a Balatonra utazást, hiszen minden ilyen helyváltoztatás csak újabb lehetőség a fertőzés továbbadására. "Maradjunk a saját otthonunk környezetében" - tette hozzá.

Szólt arról is, azért van több autó az utakon, mert a kormány díjmentessé tette a parkolást az egész országban, hogy lehetőség szerint minél kevesebben utazzanak zsúfolt tömegközlekedési járműveken. "Ez nem azt jelenti, hogy lazítottunk volna a szabályokon" - mutatott rá.

A kormányszóvivő aláhúzta, a kabinet az ország történetében egyedülálló gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el. "senkit nem hagyunk ebben a helyzetben egyedül, minden eszközt megragadunk, amivel segíthetjük a magyar embereket, családokat és vállalkozásokat" - fogalmazott.

Kiemelte, a kormány céljai a válsághelyzetben sem változtak: "a munkában hiszünk, nem a segélyben". Hozzátette, "2010-ben is így indultunk és harmadára csökkentettük a munkanélküliséget". "Egyszer már sikerült, ezért most is ezt az utat követjük" - mondta.

Felidézte, a munkavállalók és a munkáltatók rövidített munkaidőben állapodhatnak meg, amennyiben a cég rendelésállománya 15-50 százalék közötti mértékben csökkent, az állam ekkor a teljes és a rövidített munkaidő közötti bér 70 százalékát pótolja ki. A kormányszóvivő ezzel összefüggésben azt kérte, hogy a munkavállaló töltse hasznosan a kieső időt: képezze magát, vagy végezzen más, a munkahelye szempontjából fontos tevékenységet.

Hangsúlyozta, a kormány több oldalról is segíti a családok megélhetését, a munkahelyek megvédése mellett az év végéig felfüggesztette a hitelfizetést és különböző bértámogatási intézkedéseket vezetett be.

Szentkirályi Alexandra elmondta, a kabinet a veszélyhelyzet idejére meghosszabbította a család- és gyermekvédelmi támogatásokat, szociális juttatásokat. Kérdésre példaként említette, hogy a családi pótlékra jogosultság nem a 2019-2020-as tanév utolsó napjáig, hanem a veszélyhelyzet megszűnése hónapjáig jár.







0
0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Gulácsiék és Tóth Alex csapata elől happolná el az új Harry Maguire-t a Manchester United

A bosnyák válogatott védő több európai sztárcsapat figyelmét is felkeltette.

Felakasztotta magát egy társai által bántalmazott gyerek az ercsi iskolában

Egy Ercsiben tanuló, feltételezhetően iskolai bántalmazásnak kitett gyermek egy fogasra akaszkodva próbált kárt tenni magában, de társai...

Itt van a csirkemell színe és minősége közötti összefüggés

Hiába hisszük, hogy a csirkehús színe elárulja a minőségét, a valóság sokkal árnyaltabb - és néha kifejezetten megtévesztő.

12 évesen volán mögé ült: ellopta anyja autóját, hogy száz kilométert vezessen az apjához

Egy kisfiú éjszaka, jogosítvány nélkül indult útnak, és közel 100 kilométert vezetett, mire a rendőrök megállították.

Növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Bosch

Kismértékben növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Robert Bosch GmbH, a technológiák és szolgáltatások...

Karácsony Gergely új ingatlant vásárolt, Vitézy Dávidnak továbbra is rengeteg értékpapírja van

Közzétették a Fővárosi Közgyűlés tagjainak vagyonnyilatkozatait.

Meghalt Kevin anyja, a legendás színésznő, Catherine O'Hara

A legendás színésznő, Catherine O'Hara, aki olyan filmekben és sorozatokban szerepelt, mint a Home Alone és a Schitt's Creek, 71 éves...

Nem csak a száraz bőr okozza. Ha ez a 3 testrészed viszket, jobb, ha orvoshoz fordulsz.

Egy kis vakarózásnak senki sem tulajdonít nagy jelentőséget, pedig a bőrünk sokszor a belső szerveink segélykiáltását közvetíti. Ha a...

Kokó és Madár után ő lehet a következő?

Új csillag kerülhet a magyar ökölvívás egére.

Izland a hajrára elfáradt, a dánok hazai pályán szerezhetik meg az Európa-bajnoki címet

Dánia a hajrában nem hagyott kérdést, tizennégy év után ismét Európa-bajnok lehet.

0

Sport

Skót vagy bolgár ellenfelet kaphat a Ferencváros

Péntek kora délután derül ki, hogy kivel játszik az Európa-liga playoffkörében a magyar bajnok.

Alcaraz megnyerte az Australian Open legnagyobb meccsét és legszebb pontját

A világelső szenzációs meccsen jutott be az év első Grand Slamjének döntőjébe.

A Real Madrid újra megkapta a Benficát a BL-ben

Kisorsolták a rájátszás párosításait a Bajnokok Ligájában, a Real Madrid és a Benfica újra összecsap.

Borzasztó közel volt a nagy bravúrhoz a magyar futsalválogatott

Kétszer is vezetett az olaszok ellen a magyar csapat, de végül nem sikerült továbbjutnia.

Liu Shaolin kínos nyilatkozata után nincs esély a visszavágásra

Pekingben magyar színekben indult, Milánóról lemarad.

Bolgár csapatot kapott a Ferencváros az Európa-ligában

Sorsoltak az Európa-ligában, megvan a Fradi ellenfele.

Keane: 650 millió euró volt a különbség a két csapat között

A Nottingham Forest elleni négygólos vereség után értékelt a Ferencváros edzője.

Megvan a Ferencváros új vezetőedzője – hivatalos

A zöld-fehérek csütörtökön jelentették be, hogy nyártól új trénerrel képzelik el a jövőt.

Meglepő nyilatkozat a Nottingham edzőjétől a Ferencváros legyőzése után

Az angol csapat 4-0-ra nyert a magyar bajnok ellen az Európa-ligában.

Tóth Alex figyelmeztette a Fradit, a vezetők megdöbbentek + videó

Kubatov Gábor és Orosz Pál osztott meg egy kulisszatitkot Nottinghamből.

A Fradi a legunalmasabb ellenfelet kapta meg az Európa Ligában

Pénteken kora délután, a svájci Nyonban kisorsolták az Európa Ligában a nyolcaddöntőbeli helyekért vívandó playoff-kör párosításait, így a Ferencváros is ellenfelet kapott.

Ezért nem kaptak több lehetőséget a magyarok ellen csaló kézilabdabírók az Eb-n

Sem az elődöntőben, sem az éremmeccseken nem fújhatják a sípot Herningben.

0
0

Bulvár

Férjéről vallott Molnár Áron, kemény gyomros ez a Fidesznek

Furcsa front nyílt a politikai küzdelemben.

Lázár János kávéfőzője kiverte a biztosítékot, ennyi pénzből évekig ihatná a kávét egy egész falu

Az internet népe azonnal nyomozásba kezdett a készülék pontos típusát és árát illetően.

Ő volt Vitray Tamás nagy szerelme: a feleségét is elhagyta miatta

Vitray Tamás a feleségét is elhagyta Földi Teri miatt, de szerelmük csak nagyon rövid időre teljesedhetett ki.

Hihetetlen, miket mondott Orbán Viktor a Kossuth rádióban

A kormányfő szerint Brüsszel összejátszik Kijevvel.

"Én a szexre születtem"– értelmiségi család falusi kislányából lett felnőttfilmes Kiara Lord

Ápolónő, szülésznő, felnőttfilmes: Kiara Lord meglepő múltja

Gyászolnak a szerelmesek: Tolvai Reni megszólalt Kállay-Sounders Andrásról

Tolvai Reni Lakatos Lászlóval versenyez a Nagy Duettben.

Dudás Miki temetése: rengeteg híresség búcsúzott tőle

Rengetegen kisérték el utolsó utjára Dudás Mikit.

A születési hónapod megmutatja, mi a legnagyobb félelmed valójában

Valószínűleg már hallottad, hogy „a csillagok befolyásolják sorsunkat,” de azt tudtad, hogy a születési hónapod is sokat mondhat arról, milyen félelmeket hordozol?

Vastag Csaba felesége leszámolt a függőséggel: Domján Evelin több mint fél éve tiszta

Domján Evelin fiatalkora óta függő volt, ám mióta tiszta, teljesen új emberré változott. Vastag Csaba felesége mindenkit a leszokásra ösztönöz.

Végül Orbán Viktor repülője nem szállt fel

Főszerkesztői jegyzet arról, hogy a kormányfő által egy éve belengetett repülőrajttal szemben a gazdaság 2023 és 2024 után 2025-ben is szenvedett, mindössze 0,3 százalékkal több bruttó hazai terméket (GDP) állí

Kiara Lord arca a plasztika előtt: szende, szőke szépség volt a Nagy Ő sztárja

Kiara Lord nem nézett ki mindig úgy, mint ahogy most a Nagy Ő-ben, a plasztika előtt más volt az arca.

0