Ezt olvasta már?


Mi történt Nagypénteken

Nagy­pén­tek böjt utol­só he­té­nek, a nagy­hét­nek a ki­emel­ke­dő­en fon­tos napja, amely a nap­tár­ban min­dig a hús­vét előt­ti pén­tek. Nagy­pén­tek a ke­resz­tény vi­lág­ban Jézus Krisz­tus ke­reszt­re fe­szí­té­sé­nek a napja. Isten Fia az em­be­re­kért ér­zett sze­re­te­té­ben vál­lal­ta a kín­szen­ve­dést és a ha­lált, hogy hús­vé­ti fel­tá­ma­dá­sá­val le­győz­ze a go­nosz ha­tal­mát, így vált­va meg a vi­lá­got.

Jézus a vi­rág­va­sár­na­pi be­vo­nu­lás­tól kez­dő­dő­en már öt napja Je­ru­zsá­lem­ben tar­tóz­ko­dott, bár sok­szor ki­ment Be­tá­ni­á­ba is. A nagy­pén­te­ki ese­mé­nyek szo­ro­san egy­be­kap­cso­lód­nak a nagy­csü­tör­tök esti, il­let­ve éj­sza­kai cse­lek­mé­nyek­kel. Jézus pas­sió­tör­té­ne­tét a Bib­li­á­ban a négy evan­gé­lis­ta ­– Máté, Márk, Lu­kács és János – be­szá­mo­ló­i­ban ol­vas­hat­juk.

Nagy­pén­tek – a Gecsemáné-​kerti imád­ko­zás

Jézus, mi­u­tán csü­tör­tök este ta­nít­vá­nya­i­val együtt el­fo­gyasz­tot­ta a hús­vé­ti va­cso­rát, ki­ment az Olaj­fák he­gyé­re, a Gecsemáné-​kertbe. Tudta, hogy ha­ma­ro­san el­fog­ják őt, ezért imád­ko­zás­sal akar­ta el­töl­te­ni a hát­ra­lé­vő órá­kat. Ezen a nagy­pén­tek­be nyúló éj­sza­kán azt mond­ta a ta­nít­vá­nyok­nak: „Ül­je­tek le itt, amíg el­me­gyek, és amott imád­ko­zom.” (Mt 26,36) Ma­gá­val vitte Pé­tert, va­la­mint Ja­ka­bot és Já­nost, Ze­be­de­us két fiát, és arra kérte őket, hogy vir­rassza­nak vele. „Az­után el­tá­vo­lo­dott tőlük mint­egy kő­ha­jí­tás­nyi­ra, és térd­re bo­rul­va így imád­ko­zott: Atyám, ha aka­rod, vedd el tőlem ezt a po­ha­rat; mind­az­ál­tal ne az én aka­ra­tom le­gyen meg, hanem a tied.” (Lk 22,41–42) A ta­nít­vá­nyok nem tud­ták, mi­lyen szen­ve­dés vár ha­ma­ro­san Mes­te­rük­re. Fá­radt­sá­guk miatt nem is tud­tak együtt vir­rasz­ta­ni vele. Jézus há­rom­szor ment oda hoz­zá­juk, és mind­há­rom al­ka­lom­mal alva ta­lál­ta őket.

Nagy­pén­tek – Jézus el­fo­ga­tá­sa

Még a Gecsemáné-​kertben vol­tak, „ami­kor egy­szer csak meg­je­lent Júdás, egy a ti­zen­ket­tő közül, és nagy so­ka­ság jött vele a fő­pa­pok­tól, az írás­tu­dók­tól és a vé­nek­től, kar­dok­kal és bo­tok­kal a ke­zük­ben” (Mk 14,43). Júdás, a ta­nít­vány mu­tat­ta meg meg­bí­zó­i­nak, kit kell el­fog­ni­uk. „Aki el­árul­ta őt, ezt az is­mer­te­tő­je­let adta meg nekik: Akit meg­csó­ko­lok, az lesz ő: fog­já­tok el, és vi­gyé­tek el biz­tos kí­sé­ret­tel!” (Mk 14,44) Jézus azt kér­dez­te tőle: „Júdás, csók­kal áru­lod el az Em­ber­fi­át?” (Lk 22,48) Júdás har­minc ezüs­töt ka­pott áru­lá­sá­ért. Mi­u­tán né­hány óra múlva rá­döb­bent, hogy a papok és az írás­tu­dók meg akar­ják ölni Mes­te­rét, meg­bán­ta, amit tett, és vissza­vit­te nekik a pénzt. Ők azon­ban nem tö­rőd­tek vele. „Ekkor ő be­ha­jí­tot­ta az ezüs­tö­ket a temp­lom­ba, és el­tá­vo­zott, majd el­ment, és fel­akasz­tot­ta magát.” (Mt 27,5)

Nagy­pén­tek – ki­hall­ga­tá­sok

Mi­u­tán el­fog­ták Jé­zust, „el­vit­ték Ka­ja­fás­hoz, a fő­pap­hoz, ahol össze­gyűl­tek az írás­tu­dók és a vének” (Mt 26,57). A főpap és a nagy­ta­nács előt­ti ki­hall­ga­tás végén az il­le­té­ke­sek is­ten­ká­rom­lás vád­já­val ha­lál­ra ítél­ték Jé­zust. Az íté­le­tet azon­ban nem hajt­hat­ták végre, mivel a ró­ma­i­ak el­vet­ték tőlük a pal­los­jo­got, ezért kény­te­le­nek vol­tak Pi­lá­tus­hoz, a római hely­tar­tó­hoz vinni Jé­zust, hogy rá­ve­gyék arra, hogy ítél­je ha­lál­ra Jé­zust. Ez még haj­nal­ha­sa­dás előtt tör­tént nagy­pén­te­ken.

Messzi­ről Péter ta­nít­vány is kö­vet­te el­fo­gott Mes­te­rét a főpap ud­va­rá­ra. Az ott levő em­be­rek közül hár­man is fel­is­mer­ték, mond­ván, „ez is vele volt, hi­szen ő is Ga­li­le­á­ból való” (Lk 22,59). Ő azon­ban mind­há­rom­szor le­ta­gad­ta, hogy is­me­ri a vád­lot­tat.

Pi­lá­tus ala­po­san ki­fag­gat­ta az elé ho­zott em­bert, és nem ta­lál­ta bű­nös­nek. „Semmi bűnt nem ta­lá­lok ebben az em­ber­ben” – mond­ta a fő­pa­pok­nak (Lk 23,4). Azok azon­ban na­gyon sze­ret­ték volna Jézus ha­lá­lát, ezért to­vább­ra is kö­ve­tel­ték Pi­lá­tus­tól, hogy ítél­je el őt. Ami­kor a hely­tar­tó meg­tud­ta, hogy Ga­li­le­á­ból szár­ma­zik Jézus, el­kül­det­te He­ró­des­hez, a zsi­dók ki­rá­lyá­hoz, „aki szin­tén Je­ru­zsá­lem­ben tar­tóz­ko­dott ezek­ben a na­pok­ban” (Lk 23,7). Rá sze­ret­te volna há­rí­ta­ni a fe­le­lős­sé­get.

He­ró­des „hossza­san kér­dez­get­te őt, de Jézus sem­mit sem vá­la­szolt neki” (Lk 23,9). A fő­pa­pok és az írás­tu­dók azon­ban to­vább­ra is „he­ve­sen vá­dol­ták” (Lk 23,10). He­ró­des ennek el­le­né­re sem akar­ta ha­lál­ra ítél­ni, hanem „ka­to­nai kí­sé­re­té­vel együtt meg­ve­tő­en bánt vele, ki­gú­nyol­ta, és fé­nyes ru­há­ba öl­töz­tet­ve vissza­küld­te Pi­lá­tus­hoz” (Lk 23,11).

Nagy­pén­tek – Jézus és Ba­rabb­ás

A római hely­tar­tó, mi­u­tán vissza­hoz­ták elé a vád­lot­tat, még in­kább meg­erő­sö­dött abban, hogy az előt­te álló ember nem bűnös. Azt mond­ta a vád­lók­nak: „Ezt az em­bert elém hoz­tá­tok azzal, hogy a népet fél­re­ve­ze­ti. Íme, én előt­te­tek hall­gat­tam ki, és semmi olyan bűnt nem ta­lál­tam ebben az em­ber­ben, ami­vel vá­dol­já­tok. De még He­ró­des sem, mert vissza­küld­te hoz­zánk. Lát­hat­já­tok, hogy semmi ha­lált ér­dem­lő dol­got nem kö­ve­tett el…” (Lk 23,14–15)

Pi­lá­tus, hogy ne kell­jen el­ítél­nie Jé­zust, fel­aján­lot­ta a le­he­tő­sé­get a nép­nek, hogy ők sza­vaz­zák meg: a rab­ló­gyil­kos lá­za­dót, Ba­rabb­ást vagy a fő­pa­pok és az írás­tu­dók által meg­vá­dolt Jé­zust engedje-​e sza­ba­don. Ugyan­is „[ü]nne­pen­ként a hely­tar­tó sza­ba­don szo­kott bo­csá­ta­ni a so­ka­ság­nak egy fog­lyot, akit ők kí­ván­tak” (Mt 27,15). A nép Ba­rabb­ást vá­lasz­tot­ta.

A hely­tar­tó azért sem örült ennek a dön­tés­nek, mert „[m]ikor […] a bírói szék­ben ült, fe­le­sé­ge ezt üzen­te neki: Ne avat­kozz ennek az igaz em­ber­nek a dol­gá­ba, mert sokat szen­ved­tem ma ál­mom­ban mi­at­ta.” (Mt 27,19)

Pi­lá­tus több­ször is meg­kér­dez­te a tö­me­get, hogy mi le­gyen Jé­zus­sal. „Fe­szítsd meg!” – ki­ál­tot­ták (Mk 15,13). „De hát mi rosszat tett ez az ember? Nem ta­lál­tam benne sem­mi­fé­le ha­lált ér­dem­lő bűnt…” (Lk 23,22) – bi­zony­gat­ta a római hely­tar­tó. „Ami­kor Pi­lá­tus látta, hogy nem ér el sem­mit, sőt a za­var­gás még na­gyobb lesz, vizet ho­za­tott, a so­ka­ság előtt meg­mos­ta a kezét, és így szólt: Ár­tat­lan va­gyok ennek az igaz em­ber­nek a vé­ré­től. A ti dol­go­tok! Az egész nép így ki­ál­tott: Az ő vére mi­raj­tunk és a mi gyer­me­ke­in­ken! Akkor sza­ba­don bo­csá­tot­ta nekik Ba­rabb­ást, Jé­zust pedig meg­os­to­roz­tat­ta, és át­ad­ta őt, hogy meg­fe­szít­sék.” (Mt 27,24–26)

Nagy­pén­tek – Jézus ke­reszt­re fe­szí­té­se

„Pi­lá­tus el­vi­tet­te Jé­zust, és meg­kor­bá­csol­tat­ta.” (Jn 19,1) „Akkor a hely­tar­tó ka­to­nái ma­guk­kal vit­ték Jé­zust a hely­tar­tó­ság­ra, és az egész őrség köré gyűlt. Le­vet­kőz­tet­ték, bí­bor­szí­nű kö­penyt adtak rá, tö­vis­ből font ko­ro­nát tet­tek a fe­jé­re, nád­szá­lat adtak a jobb ke­zé­be, és tér­det hajt­va előt­te, gú­nyol­ták őt: Üdvöz légy, zsi­dók ki­rá­lya! Az­után le­köp­dös­ték, majd el­vet­ték tőle a nád­szá­lat, és a fejét ver­ték vele.” (Mt 27,27–30)

Ezek után el­vit­ték őt „a Gol­go­ta nevű hely­re, ami ezt je­len­ti: Koponya-​hely” (Mk 15,22), hogy meg­fe­szít­sék. „Ki­lenc óra volt, ami­kor meg­fe­szí­tet­ték.” (Mk, 27,25–26) „Pi­lá­tus fel­ira­tot is ké­szít­te­tett, és rá­té­tet­te a ke­reszt­re. Ez volt rá­ír­va: A NÁ­ZÁ­RE­TI JÉZUS, A ZSI­DÓK KI­RÁ­LYA. […] hé­be­rül, la­ti­nul és gö­rö­gül volt írva…” (Jn 19,19–20)

Jé­zust sokan csú­fol­ták a ke­resz­ten.

Ezen a nagy­pén­te­ken Jé­zu­son kívül két go­nosz­te­vőt is meg­fe­szí­tet­tek – „az egyi­ket a jobb, a má­si­kat a bal keze felől” (Lk 23,33). Kö­zü­lük az egyik szá­mon­kér­te, hogy ha ő a Krisz­tus, miért nem menti meg magát és őket is. A másik azon­ban vé­del­mé­be vette Jé­zust: „Nem féled az Is­tent? Hi­szen te is ugyan­azon íté­let alatt vagy! Mi ugyan jo­go­san, mert tet­te­ink méltó bün­te­té­sét kap­juk, de ő semmi rosszat sem kö­ve­tett el.” (Lk 23,40–41) Jézus meg­ígér­te neki: „Bi­zony mon­dom neked, ma velem le­szel a pa­ra­di­csom­ban.” (Lk 23,43)

Nagy­pén­tek – Jézus ha­lá­la

„Ami­kor ti­zen­két óra lett, sö­tét­ség tá­madt az egész föl­dön három óráig.” (Mk 15,33) Krisz­tus hal­dok­lott. Ami­kor ki­le­hel­te lel­két, „a temp­lom kár­pit­ja fe­lül­ről az al­já­ig ket­té­ha­sadt, a föld meg­ren­dült, és a szik­lák meg­ha­sad­tak. A sírok meg­nyíl­tak, és sok el­hunyt szent­nek fel­tá­madt a teste. Ezek ki­jöt­tek a sí­rok­ból, és Jézus fel­tá­ma­dá­sa után be­men­tek a szent vá­ros­ba, és so­kak­nak meg­je­len­tek. Ami­kor pedig a szá­za­dos és akik vele őriz­ték Jé­zust, lát­ták a föld­ren­gést és a tör­tén­te­ket, na­gyon meg­ré­mül­tek, és így szól­tak: Bi­zony, Isten Fia volt ez!” (Mt 27,51–54)

Nagy­pén­tek – Jézus te­me­té­se

Ekkor már kö­ze­le­dett az este, az ünnep kez­de­te, és „a zsi­dók nem akar­ták, hogy a holt­tes­tek szom­ba­ton a ke­resz­ten ma­rad­ja­nak; az a szom­bat ugyan­is nagy ün­nep­nap volt” (Jn 19,31). Ezért si­et­ve kel­lett el­te­met­ni­ük a ha­lot­ta­kat. Jézus holt­tes­tét ari­má­ti­ai Jó­zsef kérte el Pi­lá­tus­tól. Ő „derék és igaz fér­fiú” (Lk 23,50) volt, aki – bár a Jé­zust el­íté­lő nagy­ta­nács tagja volt – „nem ér­tett egyet a töb­bi­ek dön­té­sé­vel és el­já­rá­sá­val” (Lk 23,51). „Pi­lá­tus meg­pa­ran­csol­ta, hogy adják ki neki” a holt­tes­tet (Mt 27,58).

Jó­zsef pedig „gyol­csot vá­sá­rolt, le­vet­te őt, be­gön­gyöl­te a gyolcs­ba, el­he­lyez­te egy szik­lá­ba vá­gott sír­bolt­ba, és követ hen­ge­rí­tett a sír­bolt be­já­ra­ta elé” (Mk 15,46).

Más­nap a fő­pa­pok és a fa­ri­ze­u­sok „el­men­tek, le­pe­csé­tel­ték a követ, és őr­ség­gel őriz­tet­ték a sírt” (Mt 27,66). Attól tar­tot­tak ugyan­is, hogy „ne­hogy ta­nít­vá­nyai oda­men­je­nek, és el­lop­ják őt, az­után azt mond­ják a nép­nek: Fel­tá­madt a ha­lot­tak közül!” (Mt 27,64)

forrás:evangelikus.hu







0
0
0

hírek innen, onnan

Szaunamester és testnevelő tanár is volt az Iparművészeti Múzeum vezetői között – a dolgozók az asztalra csaptak a szakszerűtlen irányítás miatt

Cselovszki Zoltánnak, aki a napokban nagy sajtónyilvánosságot kapott performanszban állt ki az Iparművészeti Múzeum megnyitásáért, a...

A magyar párt nem lép be a román kormányba

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem lép be egy Adrian Vestea miniszterelnök-jelölt által megalakítandó kormányba –...

Nyomoz a NAV a gyanús győri NKA-pénzek után: 105 millió forint landolhatott fideszes képviselőhöz köthető, üres egyesületeknél

A győri alpolgármester bejelentése szerint a NAV hivatalosan nyomozást indított a győri és környéki NKA-támogatások ügyében, miután...

Magyar Péter a világ leggyávább magyarjának nevezte Orbán Balázst

A fideszes képviselő a Tisza-kormány oktatási politikáját bírálta, amire a kormányfő éles hangon válaszolt. Válaszában az 1956-os...

Óriási üzlettel száll be a mesterséges intelligencia háborújába a SpaceX

A SpaceX hivatalosan is megállapodott a mesterséges intelligenciával támogatott kódolóeszközöket fejlesztő Cursor startup...

NB I: Magyar válogatott játékos hagyja el Bódogékat - hivatalos

Három év után távozik a támadó középpályás, aki nem egyszer csapatkapitánya is volt a gárdának.

Berendelték az NB I-es klubokat a minisztériumba - részletek

Információink szerint megkezdődtek az egyeztetések az élvonalbeli akadémiák következő évi finanszírozásáról.

Reuters Intézet: Még mindig a HVG-t és az RTL-t tartják a legmegbízhatóbb hírforrásnak a magyar olvasók

A Reuters Intézet szerint Magyar Péter és a Tisza Párt hatalmas ellenszélben aratott elsöprő győzelmet. A legmegbízhatóbb hírforrások...

Magyar Péter a parlamentben: Önök ma újra elárulták a hazájukat, szégyelljék magukat – videó

A Fidesz nem kért az uniós ezermilliárdok miatti sürgősségi tárgyalásból. Magyar Péter ismét beleállt Orbán Balázsba, Pócs János...

0

Sport

Magyar foci: 45 évesen is új csapatba igazolt a Loki korábbi gólkirálya, Ibrahima Sidibe

Hajdúsámsonban folytatja a többszörös magyar bajnok csatár.

Azonnali kapitánycsere a vb-n, megvan a beugró utód is - hivatalos

Menesztették a tunéziai szövetségi kapitányt a súlyos nyitókörös vereség miatt.

Elsírta magát a 40 éves vb-hős, miután a válogatottja bemutatta a vb legnagyobb meglepetését

A meccs embere lett, a válogatottja pedig történelmi sikert ért el.

Szoboszlai Dominik a címlapon, átigazolásról beszél és Puskás Ferencet listázza

Az angolok kiszúrtak valamit Szoboszlai szavai között, ennek aligha fog örülni a Liverpool ásza.

0
0

Bulvár

Azt hitték, életük végéig kaphatják a milliós illetményüket, de jött a tiszás kétharmad

Közel háromszáz fideszes vagy Fideszhez közeli potentátnak szüntetheti meg a pozícióját egy húzásra az új kormány.

Lázár János váratlanul megjelent a parlamentben, Magyar Péter azonnal kérdőre vonta

Amint Lázár János helyet foglalt a parlament hátsó soraiban, Magyar Péter miniszterelnök azonnal félbeszakította felszólalását. A kormányfő egyenesen a volt miniszternek szegezte a mohácsi Duna-híd százmilliárdos

Olyan változást javasol a Tisza, amire 1990 óta nem volt példa

A Tisza Párt nem egyszerűen kormányt akart váltani, hanem az elmúlt másfél évtized legfontosabb alkotmányos döntéseibe is belepiszkál. Olyan Alaptörvény-módosítási csomagot terjesztett elő, amelynek elfogadásáv

Döntött a miniszterelnök: teljesen kitiltják a 16 év alattiakat a közösségi oldalakról

A miniszterelnök a nemrég bejelentett intézkedést úttörő lépésnek nevezte, és egyértelművé tette, hogy nem hajlandó engedni a technológiai vállalatoknak, ha azok ellenállnak.

Kié az utcán álló gyümölcsfa termése? Sokan rosszul tudják a választ

Meglepő lehet, hogy a jogszabályok szerint kit illet a közterületen lévő gyümölcsfák termése, és milyen esetben lehet összeszedni a gyümölcsöt.

Volt szó a kamatstopról is, majd betoppant az ülésterembe Lázár János, Magyar Péter hozzá beszélt

A KDNP szónoka „túszejtőként” beszélt a kormányfőről, A Mi Hazánké részben megdicsérte a közmédiás kormányterveket, a fideszes vezérszónok pedig várja, hogy munka legyen, ne pedig személyeskedés, mert szer

Rogán bizalmasának nagy dobása: több száz milliót kaszálhatott a bagóért privatizált belvárosi irodán a titokzatos ügyvéd

Az egykori önkormányzati ingatlannak új tulajdonosa van, az adásvételt követően pedig a kiváló fideszes kapcsolatokkal rendelkező ügyvéd 450 milliós osztalékot vett ki az irodát értékesítő cégéből.

„Eljegyzésünk után hat hónappal született egy gyereke az exétől” – Miért bontottad fel az eljegyzésed?

Az eljegyzés egy nő életének egyik legboldogabb pillanata, de nem minden esetben vezet esküvőhöz. Olvass személyes történeteket arról, miért döntöttek úgy nők, hogy felbontják eljegyzésüket.

Lebuktatta a rendőrség a Metropolt: már rég őrizetben van a kelenföldi szatír

A rendőrség most reagált a Metropol cikkére: szerintük a lap egy több mint egyhetes ügyet tálalt friss hírként, ráadásul hiányosan, őket nem kérdezve. A Lebuktatta a rendőrség a Metropolt: már rég őrizetben van

Orbán: Miközben bűnözők támogatják a Tiszát, aközben a sejtetések meg a sugalmazások miatt minket gondolnak korruptnak

A volt miniszterelnök szerint Hatvanpuszta műbalhé és propaganda, semmi alapja nincsen.

37 fok is jöhet, ezen a napon tetőzik a kánikula Magyarországon

Így változik az időjárás a héten, több helyen jöhet csapadék az országban a friss időjárás-előrejelzések szerint.

0