Trump elleni merénylet – Hajós István biztonsági szakértő nyilatkozata
Hajós István biztonsági szakértő szerint a külső biztosítók hibázhattak a Trump elleni merényletkésírletnél, mivel nem észlelték időben a fenyegetést.
A testőrök gyors és szakszerű reakciója viszont megakadályozta a további sérüléseket. Hajós kiemelte, hogy a jövőben a drónok és a mesterséges intelligencia alkalmazása segíthet az ilyen fenyegetések gyorsabb észlelésében és kezelésében.
Július 13-án Pennsylvania államban egy kampányrendezvényen lövöldözés tört ki, amelyet merényletkísérletként kezelnek Donald Trump volt amerikai elnök ellen. Az incidens során Trump megsérült, de szerencsére életben maradt, míg egy rendezvényen részt vevő személy életét vesztette. A lövöldözőt, egy 20 éves férfit, letartóztatták és az FBI vizsgálja az esetet.
„Egyértelműen kijelenthető, hogy a külső biztosítók hibáztak, hiszen nem észlelték időben a tetőn lévő merénylőt, pedig többen is figyelmeztették őket. Nagy kérdés, hogy a mesterlövészek miért nem észlelték a fenyegetést, amikor az ő fő feladatuk, hogy pásztázzák a környező épületeket. De ezután majdnem jól működött a gépezet, csak a szerencsének köszönhető, hogy életben maradt az elnökjelölt, de ne felejtsük el, így is egy áldozatot követelt a merénylet. A merénylő szemben helyezkedett el, egy személy védelemben jártas kollégám véleménye szerint itt eleve saját mesterlövésznek kellett volna elhelyezkednie” - magyarázza Hajós István biztonságtechnikai szakértő, a Bastion Group ügyvezetője.
A jövő megoldása a technológiákban rejlik
A Trump elleni merénylet kapcsán Hajós István biztonsági szakértő részletesen kifejtette az események lefolyását és a biztonsági intézkedések hatékonyságát. Hajós szerint a testőrök sokkal professzionálisabb módon, az előírásoknak megfelelően jártak el a támadás pillanatában, mint korábban Fico testőrsége.
Gyors és szakszerű reakció
„Amikor az elkövető tüzet nyitott, a testőrök azonnal észlelték a veszélyt, és gyorsan körbevették Trumpot. Az ilyen helyzetekre alaposan kiképzett személyzet azonnal reagált, megakadályozva ezzel a további sérüléseket” – mondta Hajós. Hozzátette, továbbá hogy „A Trump védelmét ellátó csapat rendkívüli gyorsasággal biztosította Trump biztonságos kimenekítését a helyszínről, ami jelentős mértékben csökkentette a további kockázatot. Azt kiemelném, hogy Trump kétszer is megállította a kimenekítést, amely lassította annak dinamikáját. A kocsiba arról az oldalról tették be Trumpot, amely oldalról a támadás is érkezett, ehelyett célszerűbb és biztonságosabb lett volna a másik oldalról beszállni a gépjárműbe” - mondta a biztonságtechnikai szakértő.
„Az elkövető egy közeli háztetőről nyitott tüzet, ami pont szemben volt a színpaddal. Ott, azon a helyen saját mesterlövésznek kellett volna lennie” – magyarázta Hajós. Rámutatott, hogy bár több néző is jelezte a hatóságoknak a tetőn lévő fegyveres jelenlétét, a külső biztosításban résztvevők nem tudtak időben reagálni ezekre a jelzésekre. Az ilyen helyzetek kezelésében a reakcióidő kritikus, és itt van tér a további fejlesztésre, akár a drón- vagy robottechnológia alkalmazásával, az adatok gyors feldolgozásában pedig az AI (mesterséges intelligencia) lehet a hatóságok segítségére. Ebben az esetben több perc telt el a jelzés és a merénylet között.
A támadás utáni akciók
„A lövések után másodpercekkel a mesterlövészek már likvidálták az elkövetőt, ami azt mutatja, hogy a válaszintézkedések rendkívül hatékonyak voltak” – emelte ki Hajós. Az ilyen gyors beavatkozás nélkül sokkal súlyosabb következményekkel kellett volna szembenézni.
Biztonsági tanulságok
Hajós István szerint az eset rávilágít a nagyobb nyilvános események biztosításának kihívásaira és az elővigyázatosság fontosságára. „A jövőbeni rendezvények esetében fontos lesz az észlelési rendszerek és a válaszintézkedések továbbfejlesztése, hogy a hasonló fenyegetéseket még gyorsabban lehessen észlelni és kezelni. Gondoljunk csak a Fico vagy a jelenlegi Trump elleni merényletekre”, valami rossz elindult a világban, egymás után támadják meg az állami vezetőket vagy jelölteket és sajnos ez egy lánc reakciót is elindíthat a merénylők világában, sőt, pszichológiai szempontból még egyfajta versenyhelyzetet is teremthet, ami még veszélyesebbé teheti ezeket a helyzeteket" – zárta nyilatkozatát Hajós István.
hírek innen, onnan
Korlátozta a vásárolható üzemanyag mennyiségét Magyarország egyik szomszédja
Tankolási limit lépett életbe Szlovéniában.
Kiket harapnak meg leggyakrabban a kutyák? A kutatók szerint ezeket az embereket
A kutyák általában hűséges társaink, mégis előfordul, hogy egy-egy találkozás nem végződik békésen. A Liverpooli Egyetem kutatása...
Kemény választ adott Irán Trump ultimátumára – pusztító eszkaláció jöhet
A teljes régióban soha nem látott pusztítás jöhet.
Teljes pusztítással válaszolhat Irán Trump fenyegetésére
Az egész régió víz és energia nélkül maradhat?
Zsidó szervezet négy mentőautóját gyújtották fel Londonban
A rendőrség a gyújtogatást antiszemita gyűlölet-bűncselekményként vizsgálja.
Egész oldalas hirdetésekben üzen Orbán Viktor
Portréjával megtelt a kormánysajtó.
Lesivideó Majkáról, félelmetes amit a Tisza-Fidesz vetélkedéséről mondott, amire senki ninincs felkészülve
Majka egy ideje politológusként is gondol magára.
A felelősök akár tíz évet is kaphatnak – az ügy évekre is meghatározhatja a sportág hazai jövőjét.
Az ügyészség vizsgálja a röplapda szövetség gazdálkodását, jelentős hiányt találtak.
Miért járnak a nők gyakrabban mosdóba, mint a férfiak?
Sokan gondolják úgy, hogy a nők állandóan mosdóba járnak, de ez nem szokás kérdése, hanem elsősorban biológiai adottságok és...
Robbanások hallatszottak London zsidó negyedében, miután felgyújtották egy önkéntes szervezet mentőautóit
A londoni rendőrség antiszemita gyűlölet-bűncselekményként kezeli az esetet.
Sport
A világelső drámai összeomlása: „Nem bírom tovább, haza akarok menni.”
Carlos Alcaraz belefáradt a szakadatlan versenyzésbe.
Varga Barnabás góllal tért vissza, meghökkentő az ellenfél edzőjének reakciója
Az AEK Athén a bajnoki címért küzd Görögországban.
Szoboszlai Dominik hatalmasat dudált a Margitszigeten, az emberek azonnal futni kezdtek
A Margitszigeten történt.
Egy harmadikos gimnazista tönkreverte a sztárokat, ő minden idők legfiatalabb világbajnoka
El kellett kéredzkednie a suliból, talán megbocsátanak neki a tanárok.
Egyre veszélyesebb helyzetben a Ferencváros, a Győr ellen aranymeccset vívhat a bajnok
A labdarúgó NB I-ben most szünet következik a válogatott meccsek miatt, az izgalmak viszont ennél aligha lehetnek nagyobbak.
Szerbiával játszik a magyar válogatott a világbajnokság selejtezőjében
A párharc visszavágója május 17-én lesz Veszprémben.
Szinte fél lábbal a BL-negyeddöntőben a Ferencváros
Egyszer sem került hátrányba a Ferencváros Németországban.
Pécsi Ármin nem marad Liverpoolban, miután öt gólt kapott vasárnap + videó
Hiába mutatott be kilenc védést a magyar kapus, ilyen súlyos vereségnek még nem volt részese Angliában.
Varga Barnabás sérüléséről aggasztó dolgokat közölt az AEK Athén edzője
Le kellett cserélni a magyar válogatott támadóját, Marko Nikolics szerint nem fest jól a helyzet.
A vb-érmes magyar váltó bravúrja: új országos rekord a világbajnokság zárónapján.
A kezdése alapján az ötpróbázó Szűcs Szabina is dobogóért harcolhat a toruni világbajnokságon.
Durva törlesztés: a Real Madrid sztárját kiállították, amiért újra megtorolta a három évvel ezelőtti sértést
A Real Madrid 3-2-re legyőzte az Atlético Madridot és így nem nőtt tovább a hátránya a Barcelona mögött.
Lekönyökölték a magyar válogatott hátvédjét, nyolc perc után le kellett cserélni
A pályát a saját lábán hagyta el.
Bulvár
13 éves diákkal szexelt egy iskolatitkár, dicsekedett, hogy a fiú p*nisze nagyobb, mint a férjéé
Megszállottja lett a tininek.
„Három meztelen nimfa káromkodva fürdik a jéghideg patakban” – magyar napszámos fiatalok Nyugat-Európában
Magyar fiatalok, akik Európát járják, és földeken végzik el napszámban az idénymunkát. Önként választották ezt, mert vonzotta őket a szabadság. De vajon milyen az életük, ha a romantikus közhelyek mögé nézün
Fény derült a Covid legdurvább mellékhatására: életveszélyes lehet
Egy nemzetközi kutatás szerint a súlyos Covid-19 vagy influenza hatása jóval túlmutathat az akut betegségen. A vizsgálat alapján ezek a fertőzések később növelhetik a tüdőrák kialakulásának esélyét is, így ez
Iráni rakéta csapódott be az izraeli Arad városába
Sokan megsebesültek – többen életveszélyesen – Izraelben egy Arad városában becsapódott újabb iráni ballisztikus rakéta miatt szombat este – jelentette az izraeli mentőszolgálat.
Nem adta ki egy dunakeszi gyógyszertár az esemény utáni tablettát, mert nem fér össze a nézeteikkel
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt politikusai is próbálkoztak, sikertelenül.
„Örökre az övé vagyok, mert senkinek nem kell egy nő, akinek gyereke van” – Így ejtik a férfiak csapdába a nőket a gyerekkel
A gyerekvállalás nemcsak a nők számára lehet eszköz, a férfiak is gyakran használják a gyereket arra, hogy magukhoz láncolják a nőket. Ez a jelenség, amelyet 'reprodukciós abúzusnak' nevezünk, számos nő életét
Fütyülés, kiabálás, fekete paraván Orbán hódmezővásárhelyi gyűlésén
A kormányfő oldalán futó közvetítésbe is behallatszódott a „mocskos Fidesz” rigmus, a kormányfő többször is az ellentütetőkhöz beszélt.
Élő adásban olyan történt Magyar Péterrel, ami még sosem magyar politikussal
Magyar Péter erre nem volt felkészülve.
Hiperszonikus ballisztikus rakéták csapódtak be éjjel Izrael félig titkos nukleáris fellegvára mellé
A Shimon Peres Negev Atomkutató Központ Izrael egyik legfontosabb nukleáris létesítménye a Negev-sivatagban, a központ működésével kapcsolatos információk pedig szigorúan titkosa.
A világon végigsöprő düh lehet Orbán Viktor veszte
Megállíthatatlanul terjed az emberek dühe a világban, ami a nyugati országokban politikusok, máshol pedig rezsimek bukását okozta. Elképzelhető, hogy a magyar miniszterelnök ezúttal nem hasznot húz ebből, hanem pont
Sürgős hírt kaptak a nyugdíjasok, milliókat érint azonnal
Fontos hírt kaptak a nyugdíjasok, mindenkinek megvan a véleménye.
Radics Gigi többet kapott, mint Nagy Feró és Pataky Attila – Magyar Péter dokumentuma szerint 400 milliót költöttek egyetlen DPK-rendezvényre
Tisza Párt elnökének birtokába jutott dokumentum tételesen felsorolja, hogy mire mennyit fordítottak.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat
- Két hétvégén is változik a vonatok közlekedési rendje


